Kava Kava – rytualnym korzeń z pacyficznych upraw

Pieprz metystynowy, szerzej znany jako Kava Kava, do niedawna w Polsce podlegał ścisłym regulacjom prawnym – był traktowany na równi z twardymi narkotykami. Obecnie nadal nie jest dopuszczony do sprzedaży jako środek spożywczy, ale przynajmniej za posiadanie nie pójdziemy do więzienia.

Skąd tyle szumu wokół Kava Kava?

Niegdyś Kava była wykorzystywana jako jeden ze składników mieszanek tworzących „dopalacze”. Kava jest skuteczna, jednak w dopalaczach stanowiła jedynie dodatek. To inne, silniejsze i bardziej narkotyczne substancje dawały specyficzny efekt, a Kavie oberwało się przy okazji i trafiła na listę substancji zakazanych na jednej taczce z różnymi research chemicals. Dodatkowym czynnikiem były doniesienia o potencjalnej szkodliwości dla wątroby, co jednak dotyczy głównie nieszlachetnych odmian Kava, które są bardzo niskiej jakości.

Jak działa Kava Kava?

Istnieją różne odmiany tej rośliny, które mogą się delikatnie różnić między sobą, ale generalnie Kava jest uspokajająca, relaksująca, niekiedy nawet lekko euforyczna. Bywa stosowana by zmniejszyć stany lękowe, by złagodzić objawy depresji lub poprawić otwartość na kontakty społeczne, a także by szybciej zasnąć i spać głębiej. W większych dawkach działanie może być na tyle intensywne, że nie jest zalecane prowadzenie pojazdów. Mniejsze dawki za to pozwalają zachować przyjemną jasność umysłu. Wiele osób pod wpływem Kava zauważa intensywniejsze doznania podczas słuchania muzyki oraz bardziej docenia interakcje ze współtowarzyszami ceremonii.

Przygotowywanie naparu pieprzu metystynowego

Przyrządzanie Kava to swoisty rytuał, o ile mówimy o prawdziwej, szlachetnej Kavie. Kava nieszlachetna zazwyczaj jest w formie kapsułkowanej i przyjmowana jest zupełnie jak inne suplementy. Natomiast Kava szlachetna jest formie sproszkowanego, wysuszonego korzenia. Do przygotowania potrzebny jest filtr, w którym umieszcza się odpowiednią ilość proszku (zazwyczaj od 20 g w górę). Proszek w torebce umieszcza się w naczyniu, do którego wlewana jest ciepła woda. Temperatura wody najlepiej w granicach 40-50 stopni. Następnie torebkę w tej wodzie się intensywnie ugniata przez kilka minut, by stworzyć napar, który następnie będziemy spożywać. Nie am co się oszukiwać – kavy nie pije się dla smaku, bo smakuje paskudnie. Dodatkowo ma lekkie działanie znieczulające, co może być odczuwalne w jamie ustnej po wypiciu naparu.

Kombucha – stwórz własny napój probiotyczny na bazie herbaty

Część z Was pewnie zna kombuchę (kombuczę), która zwana jest też grzybkiem herbacianym lub grzybkiem japońskim. Już dziesiątki lat temu gościła w niektórych polskich domach.

Czym jest kombucha?

Jest to charakterystyczny rodzaj grzyba pochodzącego z Japonii, z którego pomocą można łatwo w domowych warunkach przyrządzić fermentowany napój herbaciany. W uproszczeniu, wygląda jak galaretowaty placek o lekko brązowej/pomarańczowej barwie.

Fermentacja zachodzi dzięki obecnym w grzybie drożdżom i bakteriom, które rozkładają cukier stołowy do monosacharydów, by następnie metabolizować je do nowych substancji.

Jako gotowy napój ma smak kwaskowaty, z nutą słodyczy, choć cukru zostało w nim niewiele – większość została strawiona w procesach fermentacji. Jest lekko gazowana i orzeźwiająca.

Jak przygotować fermentowany napój herbaciany? – przepis na kombucha

Po pierwsze, należy nabyć młody grzybek. Można go dostać od innych hodowców, którzy mają własną kombuchę. Grzyb z czasem zaczyna się mnożyć, a od głównej „matki” można co jakiś czas oddzielić mały, młody grzybek, który można wykorzystywać do przygotowywania kolejnych napojów. Najlepiej, by młody grzybek był z niewielką ilością (100-200 ml) wcześniej przygotowanego napoju, co stanowi bazę.

Następnie należy zaparzyć herbatę. Zazwyczaj jest to zwykła, czarna herbata, jednak niektórzy eksperymentują też z innymi rodzajami (m.in. herbatą zieloną) lub komponują odpowiednie mieszanki, by uzyskać bardziej zróżnicowane smaki finalnych napojów. Podczas parzenia dodajemy też cukier. Sporo cukru. Na przykładowy 1 litr napoju należy użyć około 5 g suszu herbacianego i 100 g cukru. Po zagotowaniu wywaru odstawiamy go do ostygnięcia.

Wystudzony i przecedzony (jeśli herbata nie była w saszetkach) wywar przelewamy doc czystego, szklanego naczynia. Do niego wkładamy grzybek i zalewamy tą małą ilością poprzedniego napoju w której pływał. Dzięki dodaniu bazy z poprzedniej fermentacji, nowy proces przebiegnie szybciej i sprawniej, dlatego zawsze warto chociaż 100 ml zostawiać do kolejnego napoju.

Na górę słoja najlepiej jest nałożyć gazik i owinąć gumką recepturką, by napój miał dostęp powietrza, ale żeby nie dostały się do niego np. mucha, która mogłaby być skuszona cukrem. Tak przygotowany słój należy odstawić w zacienione miejsce w temperaturze pokojowej i zaczekać około 4-5 dni.

Ważne, by nie używać metalowych łyżek (i innych przyrządów) w kontakcie z kombucha, ze względu na możliwość niepotrzebnych reakcji z występującymi w niej kwasami.

Korzyści zdrowotne kombuchy

W procesie fermentacji kombucha wytwarza wiele dobroczynnych kwasów organicznych. Wśród nich między innymi: octowy, glukonowy, glukoronowy, cytrynowy, mlekowy, jabłkowy, winowy, malonowy, szczawiowy, bursztynowy, pirogronowy, usninowy.

Produkowane są też pewne ilości alkoholu. Nie są to duże ilości, ponieważ w gotowym napoju etanol zazwyczaj nie przekracza 0,5%, jednak warto o tym wiedzieć. Niekiedy w ekstremalnych przypadkach stężenie może sięgać 2%. Poza etanolem produkowany jest też dwutlenek węgla, który sprawia, że napój jest musujący i świetnie orzeźwia. W napoju znajdziemy też witaminy z grupy B. W śladowych ilościach obecne są też aminokwasy i minerały.

Grzybkowi herbacianemu przypisuje się właściwości modulujące skład flory bakteryjnej jelit, co zauważono w badaniach na zwierzętach. Wśród innych własciwości, które przypisywane są kombuczy wymienimy:

  • przeciwdziałanie alergiom
  • poprawę trawienia
  • wsparcie procesów detoksyfikacji
  • wspieranie układu odpornościowego
  • redukcję bólów głowy

Niestety, kombucha nie ma solidnego wsparcia dla tych wszystkich prozdrowotnych działań w literaturze naukowej. Może działać korzystnie dla zdrowia, jednak by się nie zawieść, nie należy zakładać cudów. Warto kombuchę traktować po prostu jako smaczny, orzeźwiający napój, który przy okazji może nam dostarczyć kilka pozytywnych substancji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kombucza

Prozdrowotne właściwości kurkuminy – 9 rewelacyjnych działań

Kurkumina jest substancją czynną z kurkumy – złocistej przyprawy nadającej aromatu i kolorytu wielu daniom kuchni indyjskiej. Poza walorami kulinarnymi, znana jest też z bardzo szerokiego wachlarza działań prozdrowotnych, dlatego też poza kucharzami interesują się nią również naukowcy. W działaniu kurkuminy pokładane są tak duże nadzieje, że podaje się ją nawet w infuzjach dożylnych! Continue reading

Racetamy – najpopularniejsza grupa leków nootropowych

Każdy, kto choć trochę interesował się dopingiem mózgu, musiał trafić na termin „racetamy”. Co się kryje za tym określeniem? Otóż jest to grupa syntetycznych substancji, którą łączy podobieństwo w chemicznej strukturze – pierścień 2-okso-pirolidyny. Grupa ta obejmuje piracetam (pierwowzór) i całą gromadę jego pochodnych. Continue reading

Jak masaż wpływa na regenerację mięśni?

Znanym sposobem na poprawę regeneracji przy wysokiej intensywności treningowej jest masaż. Czy zastanawialiście się jednak w jaki sposób taki masaż wpływa na kondycję mięśni?
Continue reading