Tłuszcz spalający tłuszcz – Brunatna tkanka tłuszczowa
Wiele osób uważa, że tkanka tłuszczowa służy jedynie do magazynowania energii i zaokrąglania kształtu sylwetki. Nic bardziej mylnego. Adipocyty wykazują znacznie szerszy wpływ na organizm, między innymi wytwarzając hormony i adipokiny. A szczególnie ciekawe dla nas właściwości ma tkanka tłuszczowa brunatna.
Otóż posiadamy dwa rodzaje tkanki tłuszczowej – białą (WAT) i brunatną (BAT), które cechują się zgoła odmiennym działaniem.
Czym jest tkanka brunatna?
Jest to termoczuła tkanka, która uwalnia energię cieplną w momentach gdy jest za zimno. Nie występuje na całym ciele, jedynie w najbardziej strategicznych miejscach.
Najwięcej BAT mamy będąc noworodkami, z biegiem czasu redukując jej objętość. Co ciekawe, to właśnie BAT jest czynnikiem pozwalającym zwierzętom na przeżycie podczas snu zimowego. Zapewnia stały dostęp energii potrzebnej do podtrzymania funkcji życiowych i ciepło, chroniąc przed zamarznięciem.
Swój brunatny kolor zawdzięcza wyjątkowo gęstej koncentracji mitochondriów i obfitszemu unaczynieniu niż tkanka biała.
Jaki jest jej mechanizm działania?
Termogeneza wywołana pracą BAT jest niezależna od drżenia ciała. Podczas ekspozycji na zimno liczne mitochondria spalają zgromadzony tłuszcz produkując energię użyteczną. W trakcie procesu spalania zgromadzone na błonach mitochondrialnych białka UCP rozprzęgają gradient protonowy i zamieniają go w rozproszoną energię cieplną.
Jak aktywować BAT?
Najprostszym sposobem jest wejście do zimnej wody. Może to być morsowanie w morzu lub jeziorze, kąpiel w wannie z lodowatą woda lub zimny prysznic, skupiając się głównie na polewaniu okolic karku, obojczyków i nerek.
Jakie odnosimy korzyści?
Pobudzenie BAT może w prosty sposób podkręcić tempo metabolizmu i przyspieszyć spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, tej białej. Jest to warte rozważenia, gdyż nie wiąże się z dodatkowymi restrykacjami kalorycznymi. Mechanizm jest całkowicie samodzielny, niezależny od diety.
Dodaj komentarz