Prozdrowotne właściwości kurkuminy – 9 rewelacyjnych działań

Kurkumina jest substancją czynną z kurkumy – złocistej przyprawy nadającej aromatu i kolorytu wielu daniom kuchni indyjskiej. Poza walorami kulinarnymi, znana jest też z bardzo szerokiego wachlarza działań prozdrowotnych, dlatego też poza kucharzami interesują się nią również naukowcy. W działaniu kurkuminy pokładane są tak duże nadzieje, że podaje się ją nawet w infuzjach dożylnych!

Jakie są właściwości kurkuminy?

  1. Działanie przeciwzapalne – hamuje produkcję cytokin prozapalnych, pomaga przy chorobach o podłożu zapalnym.
  2. Redukcja ilości wolnych rodników – kurkumina może podnosić poziomy dysmutazy ponadtlenkowej, peroksydazy glutationowej i katalazy, czyli głównych endogennych enzymów przeciwutleniających.
  3. Poprawa samopoczucia – pewne doniesienia z literatury fachowej wskazują na przeciwdepresyjne i przeciwlękowe działanie kurkuminy.
  4. Redukcja bólu – stosowana jest zarówno by złagodzić różnego rodzaju bóle stawów, jak i w poważniejszych kondycjach zdrowotnych, jako terapia uzupełniająca.
  5. Poprawa lipidogramu – kurkumina może poprawiać stosunek frakcji cholesterolu HDL:LDL, choć nie wpływa wyraźnie na poziom cholesterolu całkowitego.
  6. Korzystnie wpływa na wątrobę – może obniżać ALT i AST, gdy te są zbyt wysoko.
  7. Chroni mózg – u osób starszych może spowalniać rozwój demencji.
  8. Wspomaga walkę z nowotworami – to jedna z najbardziej obiecujących właściwości kurkuminy. Oczywiście ciężko jest polecić ją zamiast konwencjonalnych leków, jednak jest godna uwagi jako środek komplementarny.
  9. Reguluje wrażliwość insulinową i glikemię – może obniżać stężenie hemoglobiny glikowanej oraz redukować poziom insuliny, gdy jest jej za dużo.

To tylko część właściwości, które są najczęściej wymieniane w portfolio kurkuminy. Badania nad nią są niezwykle intensywne, a w bazach medycznych znaleźć można ogromne ilości publikacji z jej udziałem. Zachęcam do dalszych poszukiwań!

Warto pamiętać, że przyswajalność samej kurkuminy jest nikła, a prawdziwy boost biodostępności pojawia się dopiero w towarzystwie piperyny z pieprzu czarnego, ze względu na jej właściwości hamujące glukoronidację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *