Racetamy – najpopularniejsza grupa leków nootropowych

Każdy, kto choć trochę interesował się dopingiem mózgu, musiał trafić na termin „racetamy”. Co się kryje za tym określeniem? Otóż jest to grupa syntetycznych substancji, którą łączy podobieństwo w chemicznej strukturze – pierścień 2-okso-pirolidyny. Grupa ta obejmuje piracetam (pierwowzór) i całą gromadę jego pochodnych.

Jakie wyróżniamy racetamy?

Jest ich na rynku sporo. Część jest już dobrze poznana przez amatorów nootropów, inne są jeszcze w początkowej fazie badań. Poniżej wymienimy i krótko scharakteryzujemy te najpopularniejsze.

Piracetam

Najstarszy i najbardziej podstawowy racetam. Bywa skuteczny u osób starszych oraz przy zaburzeniach kognicji, jednak u osób zdrowych nie jest szczególnie efektywny. Obecnie jest jedynym prokognitywnym racetamem dostępnym w naszych aptekach (z pominięciem tych przeciwpadaczkowych).

Aniracetam

Jedna z najłagodniejszych pochodnych piracatemu, której cechą charakterystyczną jest dodatkowy wpływ na uspokojenie i zmniejszenie lęków. Opinią wielu osób, pozytywnie wpływa na kreatywne myślenie, co jest bardzo unikalną właściwością.

Oksyracetam

W porównaniu do aniracetamu jest środkiem, który bardziej wpływ na koncentrację i powinien lepiej spisywać się gdy niekoniecznie potrzebujemy kreatywności, a raczej chłodnego, logicznego myślenia. Niektórzy raportują lekko energetyzujące działanie oxiracetamu.

Fenylopiracetam

Jego wizytówką jest działanie stymulujące. Wzrost energii jest na tyle wyraźny, że został nawet zaklasyfikowany przez WADA jako środek dopingujący. Niestety, działanie to bardzo szybko rozwija tolerancję. W dłuższej perspektywie może regenerować układ dopaminergiczny, zwiększając gęstość receptorów dopaminy.

Fasoracetam

Racetam wykazujący działanie przeciwlękowe i antydepresyjne, a to za sprawą zdolności do regeneracji układu GABA. Owa regeneracja przebiega dzięki zwiększaniu ilości receptorów GABA(B).

Coluracetam

Cechuje się dużą siłą działania, jego dawkowanie mierzone jest w dziesiątkach miligramów. W jednym badaniu na ludziach stwierdzono efektywność w leczeniu depresji. Wielu użytkownikom wyraźnie poprawia samopoczucie, a niektórym nawet poprawia percepcję wzrokową i słuchową.

Pramiracetam

Daje szybkie i całkiem wyraźne efekty, poprawia koncentrację i pamięć. Jednym z głównych mechanizmów działania jest nasilenie HACU, podobnie jak w przypadku coluracetamu.

Nefiracetam

Wykazuje działanie przeciwlękowe, dzięki interakcji z receptorami GABA(A). Pod względem działania prokognitywnego jest dość podobny do sunifiramu.

Jest też kilka racetamów, które wykorzystywane są w leczeniu epilepsji, jednak mają znikomy wpływ na kognicję lub nie mają go wcale. Wśród tych leków wymienimy:

  • levetiracetam
  • seletracetam
  • braviracetam

W otoczeniu racetamów jest też kilka substancji, które mają przerwany pierścień pirolidynowy, jednak są im bardzo bliskie działaniem. Mowa szczególnie o noopepcie i sunifiramie. Niekiedy w ramach skrótu myślowego i uproszczenia wrzuca się je do jednego worka z prawdziwymi racetamami.

Z czym łączyć racetamy?

Bez wątpienia ze źródłami choliny! Praktycznie każdy racetam w mniejszym lub większym stopniu wpływa na zwiększenie wykorzystania choliny do produkcji i wykorzystywania acetylocholiny. Zwiększanie podaży choliny nie tylko może poprawiać efekty, ale i zmniejszać ryzyko skutków ubocznych. Szczególnie polecane są Alpha GPC i Cytykolina, ponieważ mają zdolność do przekraczania bariery krew-mózg i efektywnie zwiększają Ach właśnie w mózgu. Zastosowanie jednak mają także inne cholinergiki, jak ALCAR, DMAE, centrofenoksyna lub hupercyna A.

Więcej informacji o nootropach i dopingu mózgu znajdziesz na stronie >> Gra na nerwach <<

One Response to Racetamy – najpopularniejsza grupa leków nootropowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *