Kava Kava – rytualnym korzeń z pacyficznych upraw

Pieprz metystynowy, szerzej znany jako Kava Kava, do niedawna w Polsce podlegał ścisłym regulacjom prawnym – był traktowany na równi z twardymi narkotykami. Obecnie nadal nie jest dopuszczony do sprzedaży jako środek spożywczy, ale przynajmniej za posiadanie nie pójdziemy do więzienia.

 

Skąd tyle szumu wokół Kava Kava?

Niegdyś Kava była wykorzystywana jako jeden ze składników mieszanek tworzących „dopalacze”. Kava jest skuteczna, jednak w dopalaczach stanowiła jedynie dodatek. To inne, silniejsze i bardziej narkotyczne substancje dawały specyficzny efekt, a Kavie oberwało się przy okazji i trafiła na listę substancji zakazanych na jednej taczce z różnymi research chemicals. Dodatkowym czynnikiem były doniesienia o potencjalnej szkodliwości dla wątroby, co jednak dotyczy głównie nieszlachetnych odmian Kava, które są bardzo niskiej jakości.

Jak działa Kava Kava?

Istnieją różne odmiany tej rośliny, które mogą się delikatnie różnić między sobą, ale generalnie Kava jest uspokajająca, relaksująca, niekiedy nawet lekko euforyczna. Bywa stosowana by zmniejszyć stany lękowe, by złagodzić objawy depresji lub poprawić otwartość na kontakty społeczne, a także by szybciej zasnąć i spać głębiej. W większych dawkach działanie może być na tyle intensywne, że nie jest zalecane prowadzenie pojazdów. Mniejsze dawki za to pozwalają zachować przyjemną jasność umysłu. Wiele osób pod wpływem Kava zauważa intensywniejsze doznania podczas słuchania muzyki oraz bardziej docenia interakcje ze współtowarzyszami ceremonii.

Przygotowywanie naparu pieprzu metystynowego

Przyrządzanie Kava to swoisty rytuał, o ile mówimy o prawdziwej, szlachetnej Kavie. Kava nieszlachetna zazwyczaj jest w formie kapsułkowanej i przyjmowana jest zupełnie jak inne suplementy. Natomiast Kava szlachetna jest formie sproszkowanego, wysuszonego korzenia. Do przygotowania potrzebny jest filtr, w którym umieszcza się odpowiednią ilość proszku (zazwyczaj od 20 g w górę). Proszek w torebce umieszcza się w naczyniu, do którego wlewana jest ciepła woda. Temperatura wody najlepiej w granicach 40-50 stopni. Następnie torebkę w tej wodzie się intensywnie ugniata przez kilka minut, by stworzyć napar, który następnie będziemy spożywać. Nie am co się oszukiwać – kavy nie pije się dla smaku, bo smakuje paskudnie. Dodatkowo ma lekkie działanie znieczulające, co może być odczuwalne w jamie ustnej po wypiciu naparu.

Dowiedz się więcej o Kava Kava TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *