Jak się przygotować do sylwestrowej imprezy?

Zapewne większość z Was będzie dziś świętować zakończenie roku, nie stroniąc przy tym od wysokoprocentowych trunków. Do imprezy można się odpowiednio przygotować, tak by zminimalizować negatywne skutki i uniknąć kaca.

Przed

Na pewno warto zadbać o odpowiednie odżywienie organizmu. Powinniśmy zjeść bogaty odżywczo posiłek obfitujący w tłuszcze i warzywa. Odpowiednie odżywienie jest konieczne, ponieważ alkohol pozbawia nas pewnej ilości substancji odżywczych, dlatego przed piciem powinniśmy trochę nadbudować zapasy. Pomocne może być także spożycie porcji witaminy C oraz elektrolitów. Jeśli mamy w danym momencie dostęp do suplementów wspierających pracę wątroby, jak NAC (apteczny ACC) czy ostropest, to ich spożycie także może wiązać się ze zmniejszeniem cierpienia po spożyciu alkoholu. Zwłaszcza NAC jest interesujący, ze względu na możliwość przyspieszenia rozkładu aldehydu octowego-toksycznego metabolitu alkoholu, który jest mocno powiązany z kacem.

W trakcie

Znaczący na pewno będzie rodzaj alkoholu, po który sięgniemy, oraz dodatki do niego. Najbezpieczniejszą opcją dla osoby dbającej o sylwetkę będzie wybranie destylatów, takich jak czysta wódka, czy tequilla. Spożycie kolorowych likierów, czy smakowych wódek lub mieszanie ich z napojami słodzonymi cukrem wiązać się będzie ze sporym ładunkiem, czego staramy się unikać. Piwo dodatkowo wiąże się z dostarczeniem pewnej ilości glutenu, powinny mieć to na uwadze osoby, które go unikają, zwłaszcza chorujący na cieliakię. Do drinków i zapijania zdecydowanie lepiej użyć napojów „light”. Warto jest także sięgać w trakcie po przekąski (wybierane oczywiście z rozsądkiem) oraz popijać wysoko zmineralizowaną wodę.

Po

Na koniec, przed pójściem spać dobrze jest wypić minimum 0,5L wysoko zmineralizowanej wody (optymalnie 1-1,5L). Można także sięgnąć po kolejną porcję witaminy C, elektrolitów oraz NAC.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek powinno zmniejszyć złe samopoczucie z rana i ogólnie ograniczyć destrukcyjny wpływ alkoholu na organizm.

Bawcie się dobrze!

jak zminimalizować skutki picia alkoholu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *