Jak masaż wpływa na regenerację mięśni?

Znanym sposobem na poprawę regeneracji przy wysokiej intensywności treningowej jest masaż. Czy zastanawialiście się jednak w jaki sposób taki masaż wpływa na kondycję mięśni?

Wpływ masażu na regenerację mięśni

By sprawdzić jakie mechanizmy kryją się za terapeutycznymi właściwościami masażu, naukowcy wykonywali biopsję mięśni czworogłowych przed treningiem, na 10 minut po masażu wykonywanym po treningu oraz 2,5 godziny później. Wyniki oczywiście porównywano z grupą kontrolną.

Jak się okazało, masowanie trenowanego mięśnia skutkowało szeregiem zmian biochemicznych. Wykazano między innymi zwiększoną biogenezę mitochondriów dzięki nasilonej ekspresji PGC-1α, zahamowany wzrost czynnika NF-kB oraz redukcję stanów zapalnych przez spadek IL-6 i TNFα. Większa ilość mitochondriów to sprawniejsza gospodarka energetyczna, a to oczywiście przekłada się na lepsze parametry wysiłkowe oraz sprawniejszą regenerację. Redukcja stanów zapalnych zmniejsza uszkodzenia mięśni. Całośc wskazuje na to, że masaż jest efektywnym sposobem na usprawnienie regeneracji potreningowej.

Tak więc jeśli się zastanawiacie nad włączeniem masaży do swojego planu, nie powinniście się wahać!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22301554

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *