6 najważniejszych kwestii w spalaniu tłuszczu

Często podejmując decyzję o rozpoczęciu działań w kierunku lepszej sylwetki działamy pochopnie lub opieramy się na błędnych założeniach. By odchudzanie było skuteczne i co najważniejsze zdrowe musimy wziąć pod uwagę tych kilka kwestii: 

  • Optymalna praca tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest bardzo częstą przypadłością, która mocno utrudnia wypracowanie wymarzonej sylwetki. By redukcja przebiegała sprawnie, konieczne jest utrzymywanie hormonów tarczycy na wysokim poziomie, przy czym FT3 jest dla nas najważniejsze (poziom samego TSH niewiele nam mówi). I tutaj ważne są badania nie tylko na początku, ale i w trakcie redukcji, gdyż przy długo utrzymywanym deficycie kalorycznym wydajność tarczycy może spadać.

  • Prawidłowa glikemia

Musimy zadbać o to, by hormony anaboliczne nie blokowały nam za bardzo możliwości korzystania z zapasów energetycznych, dlatego ważne jest kontrolowanie poziomu insuliny. Jej nadmiar jest bardzo niekorzystny nie tylko dla naszego wyglądu, ale i przede wszystkim dla zdrowia.

  • Aktywność fizyczna

Odchudzanie oparte na intensywnej aktywności fizycznej i indywidualnie dopasowanym odżywianiu jest dużo skuteczniejsze niż, gdybyśmy zwracali uwagę tylko na żywienie. Przy czym wbrew obiegowym opiniom najskuteczniejsze nie są ćwiczenia aerobowe, tylko ciężki, intensywny trening oporowy. Odpowiednio zrobiony trening zmusi mięśnie do zużywania kalorii nie tylko w czasie treningu, ale i na wiele godzin po jego skończeniu.

Poza treningami ważna jest także aktywność w ciągu całego dnia – lepsze efekty osiągniemy, gdy nie będziemy przez większość czasu leżeć na kanapie 😉

  • Deficyt kaloryczny

By organizm zaczął korzystać z zapasów energetycznych, musimy dać mu ku temu powód. Takim powodem jest wytworzenie różnicy pomiędzy tym, ile kalorii spożywamy, a ile zużywamy każdego dnia. Należy spożywać nieco mniej, niż zużywamy, jednak z deficytem nie można przesadzać. Zbyt duża różnica będzie również negatywnie wpływać na tempo spalania tłuszczu, odbije się także na naszym samopoczuciu.

  • Równowaga hormonalna

Zaburzenia hormonów płciowych wpływają na naszą sylwetkę na dwa sposoby. Po pierwsze przez gorsze samopoczucie – a jak czujemy się źle, to ani nie zrobimy treningu, ani nie będziemy pałać energią do spontanicznej aktywności fizycznej. Po drugie – bezpośredni wpływ hormonów płciowych na tkankę tłuszczową i mięśniową. Przykładowo nadmiar estradiolu będzie wpływał na wzmożone odkładanie tłuszczu, zwłaszcza w dolnych partiach, a obniżony testosteron (także u Pań) będzie skutkował wolniejszym spalaniem tłuszczu i nie pozwoli na rozwój tkanki mięśniowej. A im jej więcej tym skuteczniejsze odchudzanie.

  • Wysoka jakość pożywienia

Jedzenie powinno być jak najmniej przetworzone i bogate w mikroskładniki. Jeśli mamy możliwość, to najlepiej jest korzystać z niemarketowych źródeł, zwłaszcza produktów takich jak mięso, jaja, owoce, warzywa. Słodycze i dania gotowe powinny być maksymalnie ograniczane, a najlepiej gdyby były całkowicie wyeliminowane. Choć nie każdy będzie do tego skłonny 😉

Rozkład białka, tłuszczy i węglowodanów powinien być dopasowany do indywidualnych predyspozycji. No i jak już wcześniej wspomniałem ważna jest także ilość, nie możemy jeść za mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *